Kamil Kamiński
Programista PHP/C#/C++
Zaawansowany programista aplikacji sieciowych
wykorzystujący trendy WEB 2.0,
założyciel Programistyk,
autor silnika sportmanager.pl

Konwerter CSV do QIF

Chciałbym podzielić się ze światem małym narzędziem, które napisałem w czasie urlopu. Służy ono do konwersji plików CSV eksportowanych z panelu zarządzania kontem Banku Zachodniego do popularnego formatu QIF.

Format ten obsługiwany jest przez większość narzędzi do zarządzania finansami osobistymi, w tym przez M$ Money, czy darmowe Gnucash i KMyMoney. Zastosowanie konwertera umożliwia zaimportowanie do tych aplikacji historii rachunków z banku, dzięki czemu można w wygodny sposób zarządzać finansami osobistymi.

QIF ma sporo wad i został zastąpiony nowszą wersją (OFX) lata temu, jednak ma kilka zalet, które zadecydowały o tym, że właśnie na nim się skupiłem. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do OFX format ten jest otwarty. Jest także oparty o pliki tekstowe, co znacznie upraszcza jego implementację.

Narzędzie, które tu prezentuję napisane jest w PHP 5.3, w formie skryptu CLI (uruchamianego w konsoli). Ma dwa tryby pracy - interaktywny, oraz przy pomocy parametrów, więc można je łatwo integrować :).

Pobierz: bzwbk2qif.zip

household